poniedziałek, 30 września 2013

Muza Gustava Klimta i współczesnych projektantów mody

Adele Bloch-Bauer (ur. w 1881 roku) była muzą Gustava Klimta – jako jedyna kobieta dwa razy pozowała temu artyście do obrazu. Żyła w Wiedniu - stolicy Art Nouveau i należała do wiedeńskiej śmietanki towarzyskiej. Była bogata nie tylko z domu (jej ojciec był żydowskim bankierem), ale i z małżeństwa (jej mąż - Ferdinand Bloch-Bauer był potentatem przemysłu cukrowego, było to małżeństwo aranżowane, Adele w momencie ślubu miała 18 lat).
Adele była typową przedstawicielką kobiet z wyższej klasy tamtych czasów – kobiet, które nie miały zbyt wiele praw w sferze społecznej, ekonomicznej i politycznej. Odmówiono jej możliwości nauki na uniwersytecie, dlatego swoją wiedzę m.in. z europejskiej literatury zdobywała samodzielnie w domu.


Jeden z najsławniejszych obrazów Gustava Klimta

klimt portret adele bloch-bauer
źródło: wikipedia
To właśnie na nim znajduje się Adele Bloch-Bauer. Obraz powstał na zlecenie męża kobiety, który jak przystało na bogacza w tamtych czasach, był mecenasem sztuki, zaś szczególnie wspierał Klimta.
Obraz to olej i złoto na płótnie wielkości 138 x 138 cm. Dzieło zostało ukończone w 1907 roku – 4 lata po złożeniu zamówienia. Plotki głoszą, że to bliższy związek pomiędzy malarzem a modelką był przyczyną przedłużającej się realizacji zlecenia.
Co jest wyjątkowego w tym obrazie? Przede wszystkim sama modelka z jej migdałowymi oczami, upiętymi włosami, zaróżowionymi policzkami i finezyjnie ułożonymi dłońmi. Delikatność i kruchość tej kobiety została uwypuklona przez otaczającą ją bogatą, złotą ornamentykę.
Adele zmarła w 1925 roku. W swoim testamencie zawarła wolę, żeby posiadane przez nią obrazy Klimta, po śmierci jej męża zostały przekazane do Austrian State Gallery. Jednak gdy podczas II wojny światowej naziści zawładnęli Wiedniem, Ferdinand Bloch-Bauer trafił do Szwajcarii, a jego majątek, wraz z obrazami Klimta w 1938 roku został skonfiskowany. Portret Adele Bloch-Bauer wykupiła Moderne Gallerie (obecnie Österreichische Galerie) w Wiedniu
W 2006 roku decyzją sądu prawo własności zostało przekazane Marii Altmann - siostrzenicy Bloch-Bauera (w 1945 roku mężczyzna w swoim testamencie ustanowił ją jedną ze swoich spadkobierców). Altmann w 2006 roku sprzedała obraz Ronaldowi S. Lauderowi (spadkobiercy imperium kosmetycznego) za 135 mln dolarów – wówczas dzieło to zyskało miano najdroższego obrazu świata. Obecnie znajduje się w Neue Galerie w Nowym Yorku, której właścicielem jest właśnie Lauder.

Drugi portret Adele Bloch-Bauer autorstwa Klimta, który powstał w 1912 roku. 

klimta portret adele bloch-bauer
źródło: wikipedia

Obecnie, można powiedzieć, że Adele Bloch-Bauer została ustanowiona „ikoną mody”. Magazyn „HOT MODA” w kolekcjach projektantów na jesień/zimę 2013 zauważył wiele odniesień do stylu/wyglądu muzy Klimta.


Super, że współcześnie nie zapomina się o takich postaciach jak Adele Bloch-Bauer. 

Przeglądając zdjęcia Adele w Internecie można odnaleźć wyłącznie te, na których jest w ciemnej sukni i w delikatnej biżuterii (sznur pereł i małe kolczyki).

bloch-bauer tory burch
portret Adele Bloch-Bauer i suknia z kolekcji Tory Burch na jesień/zima 2013
Z kolei ta suknia projektu L’Wren Scott wygląda jakby była ściągnięta z obrazu Klimta.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz