środa, 12 grudnia 2012

Z cyklu muzy artystów: Lina Cavalieri

Kobiety obecne są w sztuce nie tylko jako twórczynie... Gdyby nie konkretne kobiety wiele dzieł sztuki w ogóle by nie powstało. Muzy są nie tylko tematem dzieł, ale również motorami tworzenia, a często również życia artysty. Muzy sławnych artystów często same były artystkami, wyjątkowymi osobowościami. Rzadko się o nich mówi, cały sukces i splendor zazwyczaj spływa na twórcę dzieła. Dlatego postanowiłam je docenić i na blogu KOBIETY W SZTUCE rozpoczynam cykl poświęcony muzom artystów.

Na pierwszy rzut - Lina Cavalieri.

źródło: wikipedia

Piękne rysy twarzy przedstawionej kobiety oraz precyzyjna czarna kreska sprawiają, że dzieła Piero Fornasettiego (1913-1988) są niezwykle intrygujące.


Lina Cavalieri była włoską śpiewaczką operową. Na początku XX wieku uznawana była za najpiękniejszą kobietę świata. Nic dziwnego, że jej uroda zainspirowała Fornasettiego - włoskiego malarza, rzeźbiarza, dekoratora wnętrz i designera. Artysta zobaczył jej zdjęcie w gazecie i pomimo tego, że już nie żyła, Fornasetti uparcie rysował ją przez całą swoją karierę. Stworzył cykl "Tema e Variazioni". Melancholijna i enigmatyczna twarz Cavalieri w różnych wariacjach znalazła się m.in. na: talerzach, tapetach, chustach, meblach.
Lina Cavalieri uważana jest za pierwszą pin-up girl, jej zdjęcia przypinane były przez mężczyzn nad pryczami w koszarach. Obecnie posiadanie jakiegoś przedmiotu z jej portretem autorstwa Fornasettiego to oznaka dobrego gustu i smaku.

źródło: http://blueredporter.blox.pl


Moje ulubione zdjęcie z dziełami Fornasettiego - Anne Hathaway na tle tapety z wizerunkami Liny Cavalieri.

źródło: http://contentinacottage.blogspot.com


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz